top of page
Příspěvků na fóru
Pavel Krejčí
Kapitán
18. 5. 2024
In Kostýmy a kostýmová poovinnost
Koncem 15.stol. nosily dámy nižšího i vyššího stavu pokrývky hlavy. Bez pokrývky, prostovlasé, chodily pouze malé a velice mladé dívky. Jakmile se dívka stala ženou, bylo společensky žádoucí, aby se na veřejnosti vždy ukazovala s pokrývkou hlavy. Bylo nemyslitelné aby žena vyšla ven mezi lidi bez čepce či pokrývky. Dokonce ani lehké ženy nechodily prostovlasé.
Nosily se různé pokrývky od jednoduchých cípů látky, přes komplikované převazy až po čepce a šlechtické heniny. Vždy pokrývka hlavy odpovídala typu podle postavení dané ženy a majetkových poměrů.
V tomto vláknu si budeme předávat informace o jednotlivých typech.
3
13
17
Pavel Krejčí
Kapitán
02. 2. 2023
In Kostýmy a kostýmová poovinnost
Vojenské odění bylo většinou praktické a odráželo běžnou měšťanskou módu tehdejší doby. Máme zde na mysli "lepší oděv", který jste si však nebrali na práci do lesa nebo na pole tak jako v případě odění typu "drnohryz". Šlo o šat, ve kterém jste se nemuseli stydět vyjít mezi lidi a nebyli jste za chudáka, zatímco chudáci a vesničané nosili často drnohryzí oděvy. Vojáci většinou neměli hluboko do kapsy a hodně cestovali, takže si často mohli dovolit moderní šatstvo. Evropou cloumala renesance, ačkoliv v českych zemích byla považovaná renesanční móda za nemravnou díky husitské morálce. Černá rota byli navíc potomní bojovníci Žižkových Sirotků a různých Pikartů a ti byli v odívání stále dost konzervativní. Proto chodili často v černé barvě i v civilu, navíc tmavé barvy byly pro vojenské odění ideální ad špína, bahno a maskování. Převládaly tmavé barvy, hlavně černá. V této době se nosily převážně doublety s plnymi kalhoty, ale stále někteří, zvláště husité, nosili stále suknice, které již vyšly z módy, ale u některých utrakvistů byly nohavice zkrátka nemravné oblečení. V praxi to vypadá asi takhle. Na práci, stavění stanu, štípání dříví si oblečte kostym drnohryze. Do bitvy či na večerní kratochvíle si oblékněte buďto tento vojenský kostým - doublet aj. Pokud však vlastníte i honosný kostým bohatého měšťana, hejtmana, bohatého tuplesoldnera (zkušení vojáci brali dvojí žold) tak večer je ten pravý moment kdy se zaprsit ☺️ Do komentářů k tomuto příspěvku budu přidávat postupně různé typy vojenských kostýmů, které doporučuji. Pro kostýmy typu "drnohryz" a "honosák" jsem zřídil nebo zřídíme jiná vlákna.
0
3
21
Pavel Krejčí
Kapitán
16. 1. 2023
In Kostýmy a kostýmová poovinnost
Toto téma je velice složité, ale bylo by dobré abyste do něj alespoň částečně nahlédli. Slíbili jsme si mezi Pikarty, že náš klub nebude pouze klubem sportovním, ale že se chceme také věnovat reenactmentu, jezdit na české či zahraniční bitvy. A abychom to mohli dělat, musíme si uvědomit, že dělat historický šerm, to není jen tak, že si řeknete: "hmmmm... parádní přilba, sbalili iglůčko, spacák a vyrazili na bitvu". To rozhodně není zdravý přístup. Zvláště od členů České korouhve, která jako první ze všech klubů a asociací přišla s celospolečenským řešením pro český historický šerm a začala žádat po svých členských skupinách (když jsme bývali asociací), aby se její členové řádně odívali, správně se chovali v táboře atd. Je to vcelku věda, ale abyste jako nováčci měli nějaká vodítka, vytvořili jsme již před dvaceti lety první dokument s názvem Výstrojní a kostýmové podmínky 1.0, který se ujal všeobecně mezi českou šermířskou obcí a posléze to nabralo svůj vlastní drive. Do té doby totiž běžné kostýmy skupin historického šermu neměli vůbec nic s historií společného, bylo to otřesné i na pohled. To vše se však změnilo a zvláště my bychom neměli být za zpátečníky. Zvláště pokud začínáte a vše si zrovna pořizujete nově, měli byste rovnou pořizovat takové vybavení, které je odpovídající abyste pak nezjistili, že se vám ostaní lidé smějí, ukazují si na vás prstem nebo vás dokonce ani nepozvou na akci, protože vaše vybavení dobře znají. HMB sportovcům se hodně vyčítá, že nežijeme až tak středověkem jak bychom měli. My Pikarti jsme si slíbili, že se budeme snažit krom sportovního rámce také splňovat co nejlépe psaná i nepsaná pravidla reenactmentu. Přeci jen, první písmeno zkratky HMB je H - jako "historical" a nikoliv "heavy-metal" :))) Jak šel čas tak se výstrojní a kostýmové podmínky České korouhve měnily a vylepšovaly a poslední verzi najdete zpracovanou na stránkách Bitvy Libušín. A nejde jen o kostýmy, výstroj bojovníka. Jde také o to jak se správně chovat v táboře, jak se správně chovat v bitvě, jaká bezpečnostní pravidla dodržovat atd.:
0
2
24
Pavel Krejčí
Kapitán
16. 1. 2023
In Kostýmy a kostýmová poovinnost
Zde si vypíšeme seznamy skvělých eshopů a krámků, kde můžete nakupovat či objednávat. Na doplňky, spony, ideální shop pro pozdní středověk, levně, rychle: http://www.armabohemia.cz/CZ/home.html Občas se dá nakoupit i tady, ale je to drahé a musí se hledat, raději se poraďte. Něco koupíte pouze tady. Kupujte pouze věci z pozdního středověku, pokud není uvedeno období, raději se poraďte: https://www.drakkaria.cz/kostymy-obuv-doplnky-/ Johanka nemá stránky, ale jezdí se stánkem a nakoupíte buď na místě nebo si nechte ušít. Umí jak drnohryze tak honosáky: Dolénková Jana - České Velenice, +420 604 922 476 jana.dolenkova@seznam.cz Běžné, luxusní i dobové látky (kopie nálezů) můžete nakoupit na www.sartor.cz Móda minulosti - kostýmy od profíků - venkovské i honosné: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057468429302 +420 734 510 811 Kosmák a jeho parta vám také ušije kostým, ale kostýmy moc šít neumí, ale co umí skvěle jsou prošívanice: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057066805977 Lineaobchod. Látky, stany, oblečení: https://www.lineaobchod.cz/ Kvalitní vlněné látky: https://www.wooltrade.cz/ Různé šperky, doplňky a ručně vyrobené věci ze zahraničí: https://www.etsy.com/ Super výrobci dobové keramiky: https://www.keramikacadovi.cz/
0
7
45
Pavel Krejčí
Kapitán
15. 1. 2023
In Informace ke členství
Každý člen je povinen platit Kč 100,-- za 1 měsíc členství. Příspěvky za daný rok by měli být zaplaceny do konce roku na účet klubu: 2801969697/2010 Letos je to 1200,-Kč. Pokud jste se stali členy v polovině roku např. tak uhradíte pouze za 6 měsíců.
0
0
19
Pavel Krejčí
Kapitán
14. 1. 2023
In Kostýmy a kostýmová poovinnost
Každý z vás by si měl pořídit minimálně tento jednoduchý základní kostým typu "Drnohryz" aka kostým hodný chuďase, vesničana a supporta, ve kterém se nemusíte bát vyválet se v bahně či u ohniště. Boty - doporučuji si pořídit rovnou jedny pořádné boty, ideálně vyšší, minimálně dlouhé nad kotníky se šněrováním vepředu, abyste měli dostatečnéhodlí i pod plechovými lýtky. Boty si rovnou nechte vyrobit s přípravou pro sabatony (plechové boty), tj. na špičce boty očko s koženou šňůrkou. Bruchy - dobové šortky - spoďáry z obyčejného bílého lnu s tunýlkem a lněným provázkem Hacje - nohavice nebo kalhoty Kytlice - lněná košile s jednoduchým střihem a dlouhým rukávem Suknice - tunika s dlouhým rukávem jako svrchní oděv - doporučuji z praktických důvodů tmavou barvu či ideálně černou aka Pikart. Kápě - husitská kápě, doporučuji opět tmavou barvu, klidně jinou než černou. Klobouk a mimino - v pozdním středověku se nosily klobouky z plstě různé barvy a tvaru, kombinované s tzv. "miminem", krytím hlavy ze lnu nošený pod kloboukem. Plášť či kabátec - možno doplnit kostým jednoduchým pláštěm tmavé barvy kolového či půlkruhového Doplňky - pořiďte si tenký pásek, tašvici (malou brašničku), plátěnou tašku s uchem přes rameno, měšec, ostrý dobový nožík, hliněný korbel či pohár (možno i s glazurou), hliněnou čutoru či plechovou zašitou v kůži nebo kozí měch na vodu. Možno nějakou historickou "pěknost", kterou si zavěsíte na pásek viz růženec, starý železný klíč apod.
0
19
64
Pavel Krejčí
Editor
Správce
Hejtman MFC České korouhve
Další akce
bottom of page