top of page
Archive-ugent-be-B06F870C-8F5A-11E3-8041-11B8D43445F2_DS-31_(cropped)_edited.jpg
O nás

Kdo jsme?

Jsme ženský sportovní tým středověkého plně kontaktního boje "Bekyně", úřadující pod záštitou HMB klubu České korouhve. Věnujeme se sportu, který se oficiálně nazývá HMB, neboli Historical Medieval Battles. HMB sport se velice rychle rozšířil po celém světě a dnes již najdeme sportovní kluby jako je ten náš na všech kontinentech. Již přes 30 národů světa bojuje každý rok o prvenství v rámci mistrovství světa či dalších soutěží jako je globální ženská buhurtová liga. 

Svoje barvy, symboly a název odvíjíme od ženského hnutí v katolické církvi vzniklého ve 13. století a rozšířené nejen na území dnešní Belgie a Nizozemí, ale též na území zemí Koruny České. Bekyně jinak také původně nazývané "Beguines" (laičky) žily způsobem života podobným řeholníkům. Budovy konventů bekyň se nazývaly bekináže, kde tyto mnišky přebývaly. Žily v těchto polomnišských komunitách, ale neskládaly formální řeholní sliby, ačkoli slíbily, že se neprovdají, dokud budou žít jako Bekyně. Mohly však kdykoliv svobodně odejít a řeholi opustit. Oddávaly se dobrovolně chudobě, péči o chudé, nemocné, potřebné a náboženské oddanosti. Právní postavení žen ve vztahu k církevní a laické vrchnosti bylo nejasné, proto se často dostávaly do křížku s církevní i světskou mocí a končily často upálené na hranicích. Po bekyních byl také pojmenovaný druh nočního motýla (můry) tzv. Bekyně mniška, dle svého černobílého zbarvení křídel. Více se o Bekyních a jejich historii dozvíte na zvláštní stránce tomu věnované, viz. Historie Bekyní.

Náš Tým

  • Facebook - Pikarti

Každý má v týmu svoji úlohu. Někdo musí ženám velet, mnohé musí bojovat a některé musejí bojovnice podporovat na jejich nesnadné cestě za vítězstvím, každá musí znát své úkoly a místo a podle toho jednat!

bottom of page