Odění vojáka Černé roty
Vojenské odění bylo většinou praktické a odráželo běžnou měšťanskou módu tehdejší doby. Máme zde na mysli "lepší oděv", který jste si však nebrali na práci do lesa nebo na pole tak jako v případě odění typu "drnohryz". Šlo o šat, ve kterém jste se nemuseli stydět vyjít mezi lidi a nebyli jste za chudáka, zatímco chudáci a vesničané nosili často drnohryzí oděvy. Vojáci většinou neměli hluboko do kapsy a hodně cestovali, takže si často mohli dovolit moderní šatstvo. Evropou cloumala renesance, ačkoliv v českych zemích byla považovaná renesanční móda za nemravnou díky husitské morálce. Černá rota byli navíc potomní bojovníci Žižkových Sirotků a různých Pikartů a ti byli v odívání stále dost konzervativní. Proto chodili často v černé barvě i v civilu, navíc tmavé barvy byly pro vojenské odění ideální ad špína, bahno a maskování. Převládaly tmavé barvy, hlavně černá. V této době se nosily převážně doublety s plnymi kalhoty, ale stále někteří, zvláště husité, nosili stále suknice, které již vyšly z módy, ale u některých utrakvistů byly nohavice zkrátka nemravné oblečení.
V praxi to vypadá asi takhle. Na práci, stavění stanu, štípání dříví si oblečte kostym drnohryze. Do bitvy či na večerní kratochvíle si oblékněte buďto tento vojenský kostým - doublet aj. Pokud však vlastníte i honosný kostým bohatého měšťana, hejtmana, bohatého tuplesoldnera (zkušení vojáci brali dvojí žold) tak večer je ten pravý moment kdy se zaprsit ☺️
Do komentářů k tomuto příspěvku budu přidávat postupně různé typy vojenských kostýmů, které doporučuji.
Pro kostýmy typu "drnohryz" a "honosák" jsem zřídil nebo zřídíme jiná vlákna.
Prošívanice se dá také nosit jako část kostýmu, pokud reprezentujete vojáka, který si jde zrovna "odfrknout". Je to pohodlné na válení, je v tom večer teplo, vypadate furt drsně 😄😄 a přitom tím zamaskujete, že nemáte jiný kostým než kytlici, bruchy a nohavice.