top of page

Pozvánka na Mistrovství světa!


*záznam z tréninku našeho týmu, který proběhl v mezinárodní Česko-Slovensko-Německé spolupráci s týmy Bayard Germany a Legendary warriorsVážení přátelé, kamarádi, fandové,


je nám milou povinností vám oznámit, že náš sportovní klub MFC Česká korouhev postaví na letošní, dlouho očekávaný Světový pohár Buhurt League - turnaj mistrovství světa ve středověkém plnokontaktním boji - sestavu dvou kompletních týmů pro masové bitvy 5vs5. Naši bojovníci se utkají se svými soupeři v týmech Pikarti a Pikarti 2. Světový pohár Buhurt League se uskuteční v rámci programu tradičního středověkého festivalu oživlé historie Bitva Libušín a to ve dnech od 27. dubna do 30. dubna 2023.


A nejen to! Naši bojovníci se zúčastní masových bitev 12vs12 a 30vs30 v rámci Českého národního týmu!


Náš sportovní klub je také náležitě hrdý, že můžeme být součástí organizačního týmu festivalu oživlé historie a středověku Bitva Libušín, který ve spolupráci s Tvrzí Libušín hostí Světový pohár Buhurt League.


Podpořte náš klub a zavítejte na náš krásný festival, který je určen stejně tak velkým jako malým divákům. Na své si jistě přijde každý. Krom velkolepé bitvy a turnaje Světového poháru BL se můžete také těšit na bohatý doprovodný program, ve kterém jsme mysleli i na ty úplně nejmenší :)


Podpořte naše týmy Pikartů a přijďte nám fandit!Středověký kontaktní boj?! O co vlastně jde? To je nějaký staro-nový sport?


Jak už název napovídá, jedná se o poměrně mladý plně kontaktní bojový sport, založený na středověkých turnajových kláních, kde mezi šraňky (ohrazené kolbiště) měří své síly týmy z celého světa, včetně týmů z Argentiny, USA, nebo třeba z Japonska.


Bojovníci jsou oděni do plných zbrojí a vyzbrojeni ztupenými ocelovými zbraněmi, které jsou vyráběny dle historicky doložených materiálů, ale na rozdíl od historických šermířů zabývajících se celkovou rekonstrukcí určitého období středověku, jsou bojovníkům HMB povolovány, ba dokonce doporučovány novodobé ochranné prostředky, jako suspenzor, chránič zubů, nebo páteřní štít. Stejně tak bojovníci používají nejen středověké bojové techniky, ale mnohdy využívají i chvaty novodobých bojových umění jako je judo či klasický box.


Na rozdíl od soubojů, které můžete vidět na různých hradech, městských slavnostech a podobně, tyto souboje jsou plně kontaktní, nejsou secvičené a jsou pod dohledem zkušených rozhodčích, kteří každoročně podstupují speciální školení.


Počátky HMB sahají do pozdních 90. let 20. století, kdy se v Rusku, Bělorusku a Ukrajině oddělily části skupin historických šermířů a začaly pořádat plně kontaktní turnaje, dle historických předloh. Z těchto zemí se pak tento sport rozšířil dále do Evropy a pak do celého světa. Zformovala se HMB asociace, začaly se pořádat turnaje, na které byly zvány týmy ze zahraničí a v roce 2009 se na Ukrajině pod názvem BOTN (Battle of the nations) konalo první mistrovství světa v HMB, kterého se tehdy účastnily pouze čtyři státy a to Rusko, Ukrajina, Bělorusko a Polsko. Bitvy národů v roce 2015, pořádané v Praze, se účastnilo již přes 30 států z celého světa.


HMB se v republice objevilo pár let po pořádání první Bitvy národů. Jeden z našich bojovníků se jel podívat na mistrovství světa pořádané v Polsku, vrátil se pln nadšení a začal organizovat první zájemce. Rok na to, jsme vyrazili na náš první HMB turnaj, který se konal v Rakousku. Byl to křest ohněm, kde jsme zjistili, že pro tento sport nejsme vůbec připraveni, jak z hlediska fyzičky, tak i vybavení. Po návratu jsme však nevěšeli hlavy, začali trénovat, zdokonalovat a přizpůsobovat zbroje i zbraně tak, abychom se stali plnohodnotnými soupeři ostatním týmům z celého světa.


V roce 2013 nás bylo stále ještě málo na to, abychom vytvořili několik separátních týmů, ale dost na to, abychom se zúčastnili naší první Bitvy Národů (BOTN) ve Francii.


V roce 2014 v ČR již fungovaly tři týmy, které jsme také nasadili na Bitvě Národů 2014 v Chorvatském Trogiru, kde se české národní týmy umístily na 17. a tým a 19. místě z celkem 74. týmů.


V roce 2015 bylo u nás již registrováno celkem 5 domácích týmů a dále se rozrůstáme.

308 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Soustředění s Českou korouhví 6/4/2024

S příchodem jara jsme konečně vytáhli výstroj a oprášili naše turnajové šraňky. Trénink senesl v duchu zácviku nováčků a klasického drilu služebně starších korouhevníků. Soustředění jsme si užili, slu

Comments


bottom of page